Smutné povídání o dravcích

Všichni mají spoustu práce, suší seno, zalévají zahrádky, ptáci krmí mlaďata. Jen někdo u Mastníka má fůru času a baví se tím, že zřejmě střílí po dravcích.

Pravda, když jsme tam hledali jednoho zraněného dravce, běhěm chvíle jsme pozorovali 5 druhů (11 ks) jiných dravců. Okolí Mastníka bude zřejmě příjemná hnízdní lokalita. Což platilo donedávna. Během měsíce nám prošli rukama 4 zranění ptáci - samice motáka lužního prokazatelně poraněná broky přišla o křídlo, jeden moták pochop zahynul a druhý taky přišel o křídlo, čtvrtý moták pochop zase bude zřejmě dožívat v zajetí bez křídla, pokud přežije. Čeká je život v kleci, živý doklad lidské bezohlednosti.


Člověk těžko hledá motiv k takovému jednání. Moták lužní važí sotva půl kila, je menší než káně a živí se především drobnými hlodavci, ptáky, obojživelníky, plazy a hmyzem. Moták pochop je velikostí velmi podobný, jen se raději pohybuje u rybníků a na zpeztření jídelníčku si dá i rybu mimo hlodavců apod. O co teda jde? Chrání ten člověk hlodavce? Nebo má v hlavě utkvělou myšlenku, že jsou to káně a loví zajíce? I kdyby to tak bylo, káně primárně neloví živé zajíce. Je nešika, raděj si počká až nějakého srazí auto a toho si odnese. Proč by jinak vysedávaly u silnic?


Snad není cílem vyhubení motáků. Motáků lužních u nás hnízdí okola sta párů, pochopů asi 1500 párů, kání okolo 10 000 párů. Rozdíly jsou velké a zrovna se trefuje do vzácnějších.


Pokud je to dílo člověka, je velmi otrlý. Nedávno vyšel o tomto jednání článek v regionálním tisku a ani to nezastavilo popsané aktivity.


Prostě smutné.


Fotogalerie

Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie
Vyrobilo Vergilio
tel. 564 034 582, 721 321 281