Tip na rychlovýlet – stráň ve Vladislavi

Jedna z našich lokalit je úplně skvělá na výlet s parametry vlak - málo kroků - krásná příroda - hotovo. Lze libovolně nastavovat přidáváním počtu kroků.

Stráň, o které mluvím, se nachází celých 72 m od vlakové zastávky Vladislav zastávka. Jedná se o step s vykukující skalkou o délce asi 200 m. Rozhodně si nezapoměňte síky, protože bude co chytat. Tuto neděli jsme napočítali během 20 minut 22 druhů motýlů a v kusech stovky, to nešlo spočítat. Klidně si je zkuste chytit, ale nechejte je tam, a máme co počítat příští rok a máme pro koho tuto krásnou stráň udržovat.

Ze vzácnějších jde ulovit modráska vikvicového, kterého tam aktuálně poletují desítky.

Pak tu máme hezký příběh vřetenušky pozdní. Při obhlídce lokality na jaře jsme na máčce pozorovali housenku. Přežila, vyrostla a s ní alespoň další 2. Paráda.

Nikdy předtím jsme tady nepotkali otakárka ovocného. Podařilo se super pozorování samice kladoucí vajíčka na mirobalány (špendlíky). Bude jich víc, hurá! Jsme rádi, že se nám podařilo potvrdit výskyt modráska hnědoskvrnného - veliká vzácnost na čičorce. Na Vysočině vymírá. Poprvé jsme zde zaregistrovali saranči modrokřídlou a rovnou ve stovkách. Měli jsme úplně modro pod nohama. Když totiž popoletí, křídla vykouknou a jsou opravdu blankytně modrá.


Pro zájemce přidávám kompletní nedělní seznam i se třemi druhy zlatohlávků (Krásných velkých brouků, kteří vysedávají na kytičkách a když letí, vrčí jako malý vrtulník.).

Ke stažení

Vyrobilo Vergilio
tel. 564 034 582, 721 321 281