Krajské kolo Zelené stezky-Zlatého listu 2010

V přírodovědné soutěži Zelená stezka - Zlatý list o víkendu 21. - 23. května soutěžilo 15 družstev z celého kraj Vysočina a již známe vítěze. Na letošním ročníku se sešlo šest šestičlenných družstev v mladší kategorii a devět šestičlenných družstev ve starší kategorii. Zastoupeno bylo 8 škol a dětských oddílů z kraje Vysočina.

Soutěžní část byla zahájena v sobotu dopoledne, kdy zúčastněné kolektivy obhajovaly před porotou svoji celoroční práci pro přírodu a o přírodě. Škála činností je velmi pestrá a udivující. Výroba a vyvěšování budek pro ptáky a netopýry, pomoc při přenášení žab při jarních tazích, péče o studánky, exkurze do přírody a do zajímavých zařízení, péče o školní zahradu, budování jezírka na školní zahradě, akce ke Dni Země, péče o zeleň kolem školy i v obci. Družstvo ze kroužku při ZŠ Bohdalov předvedlo i krátké divadlo "O dvanácti měsíčkách" v moderní úpravě na ekologické téma. V sobotu odpoledne vyběhly na soutěžní stezku hlídky v mladší kategorii. Trasa stezky byla dlouhá asi 3 km a bylo na ní celkem 10 stanoviš. Stanoviště se týkala botaniky, ornitologie, co žije a roste v lese, historie Země, plazů, hydrobiologie a i něco z myslivosti a všeobecných znalostí o přírodě a její ochraně. Zatímco mladší soutěžili, na starší účastníky čekala exkurze do okolí .

Exkurzi vedla botanička Ester Ekrtová, ochranář Aleš Jelínek a místní pracovník Lesů ČR, s.p. revírník Ladislav Čermák. Děti poznávaly krásy okolí přírodní rezervace Pařezitý rybník u obce Řásná. V neděli se karta obrátila a mladší si užívali exkurze a starší vyrazili na soutěžní stezku. A jaké soutěž přinesla výsledky? V mladší kategorii zvítězilo družstvo Kulíšci ze ZŠ Nové Veselí a ve starší kategorii družstvo Sciurus z Gymnázia Pelhřimov.

"Tato soutěž má dlouho historii. Vlastně letos probíhá již 38. ročník. Celostátním koordinátorem je Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP Praha. ČSOP Kněžice tuto tradici na Vysočině obnovilo před třinácti lety", upřesnila Iveta Machátová.

Vítězná družstva z obou kategorií budou reprezentovat kraj Vysočina na národním kole soutěže, které proběhne v polovině června na Šumavě.

Ke stažení

Vyrobilo Vergilio
tel. 564 034 582, 721 321 281