Vítězné kolektivy z loňska obhájily prvenství i v Křižanově

V krajském kole přírodovědné soutěže Zelená stezka - Zlatý list o víkendu 20. - 22. května v Křižanově soutěžilo 14 družstev z celého kraj Vysočina a již známe vítěze. "Děti soutěží ve věku základní školy ve dvou kategoriích. V kategorii mladších jsou děti do 6. třídy a v kategorii starších od sedmé do deváté třídy. Na letošním ročníku se sešlo sedm šestičlenných družstev v mladší kategorii a sedm šestičlenných družstev ve starší kategorii. Zastoupeno bylo 8 škol a dětských oddílů nejen z kraje Vysočina," uvedla Iveta Machátová, koordinátorka soutěže.

V pátek v podvečer po slavnostním zahájení soutěže pracovník Centra ochrany přírody při ZO ČSOP Kněžice Filip Lysák zavedl účastníky na rozkvetlou vstavačovou louku u rybníka Křižovník.


Soutěžní část odstartovala v sobotu dopoledne, kdy zúčastněné kolektivy obhajovaly před porotou svoji celoroční práci pro přírodu a o přírodě. Škála činností je velmi pestrá a udivující. Výroba a vyvěšování budek pro ptáky a netopýry, péče o studánky, práce na chráněných územích, exkurze do přírody a do zajímavých zařízení, péče o školní zahradu, péče o zeleň kolem školy i v obci. Družstvo Zubři z kroužku při ZŠ Bohdalov na přítomné komisi ukázalo, jak se pracuje s nevidomými, když za jich asistence se komise se zavázanýma očima osladila a vypila kávu.


V sobotu odpoledne vyběhly na soutěžní stezku hlídky ve starší kategorii. Trasa stezky byla dlouhá asi 3 km a bylo na ní celkem 10 stanoviš. Stanoviště se týkala botaniky, ornitologie, co žije a roste v lese, planety Země, plazů, hydrobiologie, zemědělství a i něco z myslivosti a všeobecných znalostí o přírodě a její ochraně. Zatímco starší soutěžili, na mladší účastníky čekala exkurze na přírodní rezervaci Šebeň a tamní ojedinělou naučnou stezku věnovanou mravencům. Na exkurzi je provázeli pracovníci Lesů ČR, s.p. z Lesní správy Nové Město na Moravě a pan Pavel Kříž ze ZO ČSOP Bory, jejichž dílem zmíněná naučná stezka je.


V neděli se karta obrátila a starší si užívali exkurze a mladší vyrazili na soutěžní stezku. A jaké soutěž přinesla výsledky? V mladší kategorii zvítězilo družstvo Kulíšci ze ZŠ Nové Veselí a ve starší kategorii družstvo Sciurus z Gymnázia Pelhřimov.


"Tato soutěž má dlouho historii. Vlastně letos probíhá již 39. ročník. Celostátním koordinátorem je Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP Praha. ČSOP Kněžice tuto tradici na Vysočině obnovilo před čtrnácti lety", upřesnila Iveta Machátová. Vítězná družstva z obou kategorií budou reprezentovat kraj Vysočina na národním kole soutěže, které proběhne v polovině června na severu Čech v Novém Městě pod Smrkem.


Akce je finančně podpořena Krajským úřadem kraje Vysočina, Sdružením mladých ochránců přírody Praha, Lesy ČR, s.p. a MŽP a MŠMT ze společného programu "Národní sí EVVO".


Fotogalerie

Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie

Ke stažení

Vyrobilo Vergilio
tel. 564 034 582, 721 321 281