Naši dobrovolníci nás opět nezklamali

Máme za sebou další povedenou podzimní víkendovku "Na pomoc podzimní přírodě" (15.-17.10.2010), kterou letos podpořila Nadace Veronica a na kterou se sjelo 13 dobrovolníků ze všech koutů České republiky. Naše srdce potěšili zcela nové tváře, známé osobnosti letního Kosení a zvláště pak ti, kteří se vracejí k nám pravidelně již několik let. První nedočkavé práce chtivé dobrovolnice přijely z Brna již ve čtvrtek večer. V pátek společně s pracovníkem ČSOP Kněžice navštívily stepi u Vladislavi, kde pomáhali s likvidací náletů akátu. V pátek odpoledne a na večer dorazila většina zbývajících přihlášených účastníků. Hlavním sobotním úkolem bylo vyčistit přírpdní památku Na Kopaninách u Radonína od keřů a náletů stromů.Jedná se o bývalé obecní pastviny, kde ČSOP Kněžice letos poprvé po mnoha letech zase pásl své stádo ovcí. Nasazení dobrovolníků bylo neskutečné i přes odpolední d隝 a lokalita se změnila za jediný den k nepoznání.


Příjemné zázemí na Chaloupkách sdílené s účastníky Geovíkendu bylo nedaleko a tak přišlo vhod během sychravého a studeného víkendu. Odpoledne jsme se věnovali kontrole a rozdělení stáda našich ovcí na domácípastvině u Chaloupek, kde své nadání mohl dobrovolníkům předvést nᚠpastevecký pes Pátek. Společný večer vonící pečínkou z biojehněčího z vlastního chovu skvěle doplnil houslový koncert začínajícího umělce z Valašska.
Posíleni pečínkou a do růžova vyspaní jsme se v neděli vrhli na zarůstající tůně v údolí Brtnice. Houstnoucí porosty orobince bylo třeba proředit a pobřežní vegetaci pokosit. Chrabří jedinci vlezli do poprsáků a ohrožováni podvodními příšerami se jali holýma rukama vytrhávat orobinec z proklatě studené vody. Někteří si měli chu i zaplavat! Ostatní (rozumnější) dobrovolníci se zahřívali hrabáním, nakládáním a odvážením pokosené a vytrhané biomasy. Kdo jste ještě neochutnali výhonky orobince, o hodně jste v životě přišli!!! Hotová delikatesa. Ani nevadilo, že trochu smrdí bahnem. To bylo asi tím, že jsme intenzivně smrděli všichni kolem. Někteří i v autobuse směrem Nové Město na Moravě.


Byl jste báječní, vašeho nasazení a volného času si nesmírně vážíme a za velkou pomoc vám proto moc děkujeme.

Akci podpořila Nadace Veronica.


Fotogalerie

Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie
Vyrobilo Vergilio
tel. 564 034 582, 721 321 281