Ovečky v Boskovštejně

Po jarním vyřezání náletů neovocných dřevin, výmladků a křoví v boskovštejnském sadu jsme plánovali v létě sad ručně pokosit. Po bližším ohledání a detailnějším vyhodnocení stavu lokality jsme usoudili, že prospěšnější bude oplůtková pastva ovcí, se kterou máme bohaté zkušenosti. V srpnu se nám naskytla možnost přesunout část našeho stáda z Lubnice na Znojemsku do Boskovštejna a tak se od 2. do 22.8.2012 zapojilo do záchrany sadu také 23 ovcí líbivého plemene Zwartbles. Sympatické byly ovečky natolik, že se o ně celé 3 týdny starali manželé Martínkovi z Boskovštejna a to zcela dobrovolně a velmi svědomitě. Za ČSOP Kněžice jim tímto mockrát děkuji.

V letošním abnormálně suchém roce se zdrželi pouze takto krátce, nebo na konci srpna již neměli téměř " co do huby". Jejich podupávání a ožírání je podstatně vidět, i když ponechaly netknutě vrstvu několikaleté nekosené stařiny, kterou bude třeba vyhrabat nebo spálit. Posuďte sami na fotografiích v příloze. Koho zajímá chov ovcí, najde tam také bližší informace o plemeni Zwartbles. Netuším, zda se přímo tyto tříbarevné sympaačky do Boskovštejna vrátí i příští rok, zcela jistě ale vím, že je třeba v tomto opatření pokračovat a tak se těšte na ovečky i v létě 2013. Příští rok budou mít již více práce, protože zavítají nejen do sadu, ale také na Měchounčný kopec, který je také předmětem projektu "Záchrana přírodního dědictví obce Boskovštejn" podpořeného Nadací VIA.


Fotogalerie

Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie

Ke stažení

Vyrobilo Vergilio
tel. 564 034 582, 721 321 281