Naše lokality

Mravenci, Jemnice - Z okraj bývalého vojenského cvičiště (TR)

Mravence na bývalém vojenském cvičišti jsme našli náhodou při průzkumu, když se řešil osud právě areálu cvičiště.


Mravenci Formica forelli jsou nejvzácnějším druhem u nás. Nachází se zde druhá největší kolonie tohoto druhu u nás (Největší kolonie je Na Vrchách u Štěměch). Jedná se o louku o ploše asi 0,5 ha, na které je asi 120 hnízd. Tito mravenci dřív žili na suchých pastvinách v podhůří. Potřebují řídkou trávu, občas narušený povrch půdy, sucho ale ne teplo. Zřejmě se nedokáží nikam šířit, jsou na svém místě stovky let a nikam se nedají přestěhovat. Vymírají, protože dřív byly podobných lokalit desítky, dnes jich je pět v celé České republice. Všechny jsou na Vysočině.


Jedná se o poslední zbytek pěkného místa z celého vojenského cvičiště, který se téměř celý zničil a zbyly jen kousky po okrajích. Jednou za rok mravenčí louku sečeme (z iniciativy Kraje).


Pohnutá minulost i přítomnost


Když vojáci prostor opustili, hned ho objevili ochranáři. Veliká plocha stepi s křovinami, vyježděné cesty od techniky s pestrou vegetací, spousta ptáků. Jenže vojáci střelnici částečně prodali v dražbě a částečně převedli malý kousek na město Jemnice.


My jsme vstoupili do hry v momentě, kdy tam začal někdo "škodit": rozorávat louky a pěstovat obilí. V té době jsme našli na okraji mravence. Ze začátku jsme si pronajali plochu s výskytem mravenců od vojáků. Jenže asi po dvou letech ji prodali, aniž by nám dali vědět. Nový vlastník není zrovna nakloněn ústupkům s ohledem na vzácné tvory. Domluvili jsme se, že louku můžeme dál udržovat (síct). Zbytek cvičiště už je dávno pole a malý kousek města pustne a zarůstá třtinou.

Vyrobilo Vergilio
tel. 564 034 582, 721 321 281