Archiv zpráv


17. listopadu 2017

Vašek a rádia


Nevím, jestli to víte, ale máme v týmu mediální hvězdu. No, řekněte, být 4x v jednom měsíci v rádiu, to už je pěkná porce. V prvním povídání nás Vašek s paní redaktorkou provedli nově vyhlášenou rezervací Staré duby, kde jsme se podíleli přípravnými průzkumy: V rezervaci Staré duby u Dalešické přehrady se potkává příroda různých rázů. Další dvě reportáže vznikly na Salátově kopci u Zašovic, kde jsme představili nové panoramatické tabule, které vznikly díky podpoře obce Zašovice, a senzační hořečkový výkvět: Na Salátově kopci nad Zašovicemi vám výhled přiblíží panoramatické fotografie a Díky ovcím se na Salátův kopec vrátil vzácný hořeček český. Poslední natáčení se týkalo nových naučných zastavení v Třebíči na Hrádku, které jsme vybudovali společně se společností NET4GAS a městem Třebíč: Nejkrásnější pohled na Třebíč je z Hrádku. Připomíná stezku korunami stromů. Vlastně všechno důležité, co se u nás v práci od léta událo, si můžete poslechnout na vlastní uši ;-).

14. listopadu 2017

Překvapení průzkumů


Finišujeme letošní průzkumy bezobratlých a z trochu strojové rutinní práce nás občas vykolejí skvělé nálezy. Nejvíc se jich tentokrát sešlo na slatinné louce u Mutišova (JH). Ze zemních pastí a posléze lavorku naši badatelé vylovili: Populaci slíďáka slaništního (Pardosa maisa), které ho tam nikdo nečekal, protože obývá 80 km vzdálená jihomoravská slaniska. Vypadá to, že cestuje kolem rakouských hranic (v souvislosti s nedávným nálezem v Podyjí). I z pohledu složení brouctva je louka velmi zajímavá. Našli jsme mnoho teplomilných mokřadních až slanomilných druhů typických pro východní Znojemsko, i když především nadmořskou výškou lokalita neodpovídá. Bohužel nemáme starší průzkumy, takže nemůžeme říct, zda se společenství změnilo v posledních letech, anebo je zde "domácí". Na základě výsledků našich průzkumů se chystáme probádat nejbližší okolí této slatinné louky a odhalit pravdu!

10. listopadu 2017

Zveme vás na seminář Živá zahrada - Staré ovocné odrůdy a Péče o přírodně cenné lokality konaný v Chotěboři 17.11. 2017. Plákát v příloze.

8. listopadu 2017

Hořečkový rok


Hořeček český je bezesporu jednou z nejohroženějších rostlin na Vysočině, ale vlastně v celé České republice. Máme štěstí, že poslední lokality této krásné a trochu tajemné rostliny se nacházejí právě v našem okolí, tedy na pomezí Třebíčska a Jihlavska. Každoroční čekání na to, jak rostlinky vyklíčily, vzešly, přežily horké léto a tuhou zimu vyvrcholilo v průběhu září, kdy hořečky rozkvetly. Výsledky letošního roku jsou pozitivní a tak trochu překvapivé. Číst dál

5. listopadu 2017

Pro tvrdé povahy


V sobotu nás čekala práce, krerá měla blízko bahenním lázním, kryokomoře a rybičkové pedikúře. Víte? Jasně. V횝anský rybník v Řečici potřeboval vylovit. Sešla se hromada chlapů, několik žen, nechyběla ani organizace dopravy. Pod Alešovým vedení se dílo pěkně dařilo. Kapři dosáhli přírůstku přes kilo za sezónu, candáti se úspěšně vytřeli, a tak bude dost omladiny pro příští roky. Zaděláno máme i na vánoční kapříky z vlastního chovu v příštích letech. Nejzajímavějším úlovkem byl okoun přes 30 cm, což je veliká vzácnost. Odměnou pro zabahněné rybáře byly boršč a hamburgery z vlastního skopového.

1. listopadu 2017

Naučná zastavení na Hrádku


Nově umístěné naučné panely na Hrádku přestály první zatěžkávací týden. Přehnala se přes ně vichřice, místní omladina a nakonec my, abychom je slavnostně uvedli do světa. Snad budou dobře a dlouho sloužit domacím i výletníkům. I přes ne zrovna přízeň počasí se nás hrstka sešla a dozvěděli jsme se mnohé jak o Hrádku, tak o společnosti NET4GAS a jejích cílech a i o naší práci ochránců přírody. Děkujeme všem za účast a těšíme se na vás někdy příště.

31. října 2017

Nečekaný nález vzácného lovčíka v Řečici


Minulý týden se nám podařil nečekaný nález. Na lokalitě Řečické rybníky (odkaz) se nám při výlovu jedné z bývalých sádek podařilo nalézt samičku lovčíka mokřadního (Dolomedes plantarius), našeho nejvzácnějšího lovčíka, který patří mezi kriticky ohrožené druhy arachnofauny České republiky. Lovčík mokřadní žije převážně v nižších polohách na zachovalých mokřadech, zejména v litorálních porostech stojatých vod jako jsou porosty vysokých ostřic nebo na listech vodních rostlin na hladině. Při lovu dokáže ponořit přední část těla pod vodní hladinu a ulovit tak i drobné obratlovce jako rybí potěr či pulce obojživelníků. Na našem území je lovčík mokřadní znám zejména z jihočeských rybničních oblastí a na Dokesku, vzácně byl zjištěn i na jižní Moravě. Nález na Dačicku tak významně přispívá k objasnění celkového areálu jeho výskytu na území ČR a zároveň potvrzuje, že nᚠzájem a vynaložená péče o tuto mokřadní lokalitu má své opodstatnění.

23. října 2017

18. října 2017

Zázrak zrození


Dnešek, krásný podzimní den, si Bouřka vybrala pro narození svého telátka. Zvládla všechno sama a během čtrvt hodiny měla hotovo. Chvilku to vypadalo na exotický druh Krávy žluté, ale nakonec je to naše Kráva domácí. Po necelé půlhodině, kdy ho máma čistila a zkoušelo se stavět na nohy, se šlo napít mlíčka k mámě. Jsou šikulové.
13. října 2017

4. října 2017


Nekonečný boj
Přírodní rezervace Na Podlesích nám zarůstá nálety olše. A to my nechceme, protože vzácné kytičky potřebují světo a prostor. Když výmladky olší posečeme, obrazí a zmohutní jim kořeny. Proto zbývá jediný způsob: mladé stromky vytrhávat i s kořeny. Je to boj nelehký a nekončící, nám na něj nestačí síly. A tak nás po dva dny zastoupily děti ze základní školy v Kněžicích a pustily se všemi svými silami do vytrhávání olší. Moc jim děkujeme za pomoc, i díky nim zůstane tahle rašelinná louka skvělým stanovištěm např. pro orchideje.
2. října 2017

Bez práce nejsou koláče


Když chcete najít pořádnýho brouka, je potřeba si hrábnout třeba na nekonečných a nekonečně nádherných stráních na Lubnici. Pořádným broukem může být třeba střevlík kožitý (Carabus coriaceus). Je naším největším střevlíkem, jehož ideální míry se pohybují okolo 0,5, 1,5 a 4 cm (rozpětí kusadel, šířka a délka těla). Tenhle brouk se skoro nevejde do krabičky, kterou nosí běžně entomolog u sebe a vyhrabat ho lze třeba pod kupou 3 dny staré trávy.
Druhým pořádným broukem se dneska stal malinkatý ale extra vzácný Airaphilus elongatus, kriticky ohrožený druh lesáka. Nejlépe ho najdete na plachtě při tahání trávy z lokality. Otázkou je, jak je to s jeho ohrožením. Třeba je jenom dobrý schovávač a tajnůstkář. My ho letos vyplachtili už podruhé.

30. září 2017

Těžká práce našich ovcí v údolí Brtnice

Údolí Brtnice mezi soutokem s řekou Jihlavou a městem Brtnicí patří k velmi krásným územím s množstvím zajímavých scenérií a spoustou vzácných druhů rostlin i živočichů. Však je také pro svoji nádheru velká část údolí vyhlašená přírodní rezervací.
Drobné plochy suchých skalnatých strání a louky kolem řeky pomáhají již řadu let udržovat naše ovce (na objednávku Kraje Vysočina). Úkol je to nelehký, lokalit je hned několik, jsou malé a velmi těžko přístupné. Ovce musejí v létě snášet vedra na prudkých skalách a někdy jen těžko hledají kousek rovné plochy pro odpočinek. Mezi jednotlivými plochami se přesunují pěšky za pomocí kbelíku se zrním a ovčáckých psů. Někdy je to procházka úzkými pěšinkami kolem vody a odměnou jim je další suché skalnaté místo s chudou pastvou. Nelze se proto divit, že se jim občas zasteskne po šavnatých pastvinách doma v Radoníně a vydají se na cestu domů. Většinou je však útěk rychle odhalen a ovce jsou opět přinuceny setrvat v údolí a dál pracovat na údržbě území. Pokud při svých procházkách údolím Brtnice narazíte na menší stádo ovcí, které se zrovna nepase v ohradě, zachovejte klid, neplašte je a pokud možno nám dejte vědět.
Také díky nim se můžete potěšit pohledem na kvetoucí stráně plné cvrčků, motýlů a jiného hmyzu.

25. září 2017

Ptačí dáma


Jeli jsme za ní na návštěvu do přechodného sídla. Nepočkala, zmizela, aby nás překvapila tím, že nám letěla naproti! Kdo? Káně bělochvostá (Buteo rufinus). Seděla hrdě na poli u Krahulova se svojí sestřenicí kání lesní. Oproti kání lesní je větší a světlejší. Dívala se přísně, jako by dohlížela na hejno špačků před sebou. Jedná se o vzácnou návštěvu, která k nám na Vysočinu zavítala jen párkrát. Stává se tak během tahové cesty, kdy se při své cestě z jihovýchodní Evropy a Asie na zimoviště v Africe rozhodne stavit u nás. Děkujeme za pěkný zážitek, stavte se zas někdy, vzněšená madam.

17. září 2017

Dobrovolníci z ČEZu na Jalovci

A nebyli to jen tak obyčejní dobrovolníci, byli skvělí. Nezalekli se mraků, mokra ani práce. Nejprve nás čekala role bačů. Postavili jsme ovcím novou ohradu a přehnali je na šavnatou pastvu. Chvílemi jsme u toho vypadali jako pavouci v sítích, ale jak jsme se přesvědčili později, do jejich umu jsme měli daleko. Za sucha jsme ještě stihli svačinu a pak už se spustil nekonečný drobný d隝. Naši stateční se však nezalekli. Ještě jsme posbírali odpadky, posekli výmladky, zasadili jalovce a prošli se po lokalitě, abychom si připomněli, proč si Jalovec naši péči zaslouží. Děkujeme za pomoc, rádi vás zase uvidíme.

11. září 2017

Na podzimním tahu


Začátek podzimu může být pro milovníky ptáků lehce smutným, ptáci hromadně mizí. Na druhou stranu jsou jich vidět nekonečná hejna (třeba špačků, holubů), anebo k nám zavítají zajímavé druhy. K nim patří třeba bahňáci. Bahňáci jsou převážně menší ptáci na vysokých nožkách, brodí mělkou vodou a loví malé rybky, červy a hmyz. Jestli máte někde poblíž polovypuštěný rybník, určitě vyražte, můžete tam vidět nevšední ptáky a jejich kousky. Např. holubičku vodouše šedého, natřásání vodouše kropenatého, vodouše bahenního s úlovkem nebo třeba jespáka rezavého, který vás nechá dojít na metr, protože hnízdí daleko na severu a vůbec nemusí tušit, co jsme my lidi zač. Tak pěkné zážitky a klidně se s námi podělte o úlovky.


6. září 2017

Nový objev na Vysočině


Při dnešní práci na lokalitě poblíž Jemnice, kde se staráme o velmi významnou kolonii vzácného a ohroženého mravence Formica foreli, neunikl naší pozornosti další zajímavý obyvatel této lokality. Jde o velmi vzácné slunéčko Coccinella magnifica. Tento druh je vázaný především na lesní mravence z rodu Formica, ale zdá se, že také kolonie lučních mravenců poskytují tomuto myrmekofilnímu* druhu dobré podmínky. Larvy i dospělci těchto slunéček se živí velkými mšicemi, které si mravenci chovají kvůli získávání medovice. Slunéčka dokáží díky chemickým látkám žít v blízkosti mravenců, aniž by byla mravenci napadána.

Také další hmyzí obyvatelé tohoto zvláštního místa nás na sklonku léta potěšili, zejména množství dospělých kudlanek a také vzácný okáč voňavkový.

*Myrmekofilní zanamená, že žije ve společnosti mravenců - mravencomilný, prostě je potřebuje k životu.

4. září 2017

Hrom: Víme to první!

Dnes 4.9. 2017 v 19:48 jsme jako první obdrželi šokující zprávu.


Blíží se zima a zvířátka všech druhů se začínají poohlížet po teplých pelíšcích. Ptáci houfem mizí do teplých krajin a třeba užovky hladké hledají úkryt poblíž lidí. A tak se může stát strašidelná příhoda. Volala nám policie, že v Třebíči v supermarketu, poblíž krabice s exotickým ovocem, na zemi lezl malý had. Pán ho chtěl sebrat a vynést ven, jenže had ho kousl. Byl to snad jedovatý zástupce tropické fauny nebo některý z našich domácích druhů? Naštěstí se nejednalo o žádnou exotickou příšerku, ale o mládě právě užovky hladké, které se z nedalekého údolí chtělo přestěhovat na zimu do setmělého skladu a měkké krabice. Náhoda tomu chtěla, aby vykouklo na světlo Boží zrovna v sekci s exotickým ovocem. Podobná situace nastala nedávno i v jedné nedaleké kanceláři, kde ráno po příchodu do práce objevili celé klubko užovek. Vyděsí, v obraně kousnou, ale jedovaté nejsou. Dospělou užovku vidíte na fotce a mláďata mají navíc krásně oranžová bříška. Chyte je do kbelíku a vysypte někam do přírody, třeba se poučí a příští skrýš bude lépe vyhovovat všem.

28. srpna 2017

Přichází pomalu čas ořechů


To je doba, kdy se do zahrad stěhují z lesů ořešníci kropenatí. Tenhle zajímavý pták se většinu času skrývá ve smrkových lesích, kde hnízdí. Patří mezi krkavcovité, což potvrzuje svým varovným hlasem:

Na konci léta a na podzim podnikají ořešníci doslova nálety na ořechy, které jsou jejich oblíbenou potravou. Dokonce si vytvářejí na zimní období zásoby v odlehlejších koutech zahrad a parků, podobně jako veverky. V zimě se sem pak vrací a pokouší se ořechy vyhrabat. Dokáží ukryté ořechy najít i pod tlustou vrstvou sněhu. Pokud je ořechů málo a ořešníků přiletí hned několik, dokážou za pomoci strakapoudů většinu úrody sklidit.

19. srpna 2017

Rybník Horní Mrzatec

Rodinně-společenská záležitost nás tentokrát zavedla do Lhotky u Telče (hned pod Javořici). Jako by někdo další věděl, že potřebujeme fotku nedalekého rybníka. Rybník Horní Mrzatec je totiž nádherná ukázka čistého, částečně zarostlého rybníka. Přesně tohle milují vážky. Rybník má v oblibě až 26 druhů vážek. Nejvíc jich zde bývá v červnu, ale i teď v půlce srpna se tu prohánělo ještě 12 druhů. Zajímavé bylo pozorování samice šídla velkého kladoucího vajíčka na kus dřeva plovoucí na vodě. V podobné situaci se podařilo zastihnout i samici šídla pestrého, ta si zase oblíbila dřevěný kůl trčící z vody. Obě byly tak zabrané do svého úkolu, že se nechaly nerušeně fotit. Na olších kolem rybníka posedávaly šídlatky velké a na suchá stébla rákosu se neustále vracely vážky rudé. Příjemným překvapením bylo pozorování drobného šidélka znamenaného, které na této lokalitě dosud nebylo zjištěno. Prostě skvělý rybník, který potěší znalce vážek, milovníky fotografování i parádním koupáním.

16. srpna 2017

Jak najít cerďáka


Pracovní úkol v Nám욝ské oboře naskytl skvělou příležitost pro kontrolu živobytí tesaříka obrovského (Cerambyx cerdo). K místu posledních výskytů jsme se blížili s obavami. Zlí jazykové totiž naznačovali, že by ony významné stromy mohly být smeteny bouřkou v minulém týdnu. Naštěstí na zemi ležel kdejaký strom, ale domovy cerďáků (staleté duby) stály na svém místě. Vše vypadalo dobře: stromy v pořádku na místě, díry od vylézajících brouků taky všude, jenže dospělák nikde. Pak jsme konečně na jednom místě objevili hodovní síň nějakého ptáka a začali sbírat pozůstatky těl a skládat si svého tesaříka obrovského, až jsme si ho poskládali skoro celého. Potěšení faktem, že jich alespoň 5 žilo (podle počtu nalezených štítů), jsme se ještě rozhlédli okolo a pod stromem našli živého jedince a o 50 metrů dál na stromě pařící se pár! Žijí, pracují, hurá! Bezprostřední vymření jim zatím nehrozí, ale protože se jedná o poslední lokalitu na Vysočině a starých dubů ubývá, je potřeba věnovat jim mimořádnou pozornost a hýčkat si je.

15. srpna 2017

Za letními okáči do Naloučan


Nedaleko Naloučan v údolí Oslavy pod Čikovskou myslivnou najdete opravdový ráj okáčů. Místo leží na zelené turistické značce a na Mlynářské cyklostezce, proto jde dobře zapojit do výletu údolím Oslavy. Pokračování...

7. srpna 2017

S péčí o chráněná území pomahájí i historické stroje


Starý dobrý dvoutaktní motor, poctivé řemeslné zpracování a jednoduchá údržba. Ideální stroj do těžkého terénu v mokřádní louce: MF - 70. Našli jsme jí v hromadě starého sena v Chlístově před deseti lety. Od té doby poseče a obrátí ročně tak deset hektarů. Už je na ní dost nových věcí, ale motor, převodovka a řada dalších věcí je původních. Tenhle stroj nezastavily ani dlouho nekosené plochy v Lísovech nebo Jezdovicích. Někdy má ale svoje dny a nic jí nedonutí k práci. Většinou pak ale zjistíme, ze to byla chyba obsluhy :-). Má jen jednu neblahou vlastnost, je věrná svému pánu a nikoho jiného neposlechne. Jednou měla namále, když na Lubnici sjela při nahrnování sena do jámy, zavřeli jsme oči a čekali, jak to dopadne. Sjela dolů, chcípla, ale nic se jí nestalo. Je nezmar.

Rádi dáme užitečnou práci i jinému zaprášenému stroji. Pokud byste nám mohli podobný stroj darovat, budeme vám vděční a budeme se o něj dobře starat.

2. srpna 2017

Je čas vyrazit do lesů

A nejlépe do vlhčích - třeba okolo PP Rybníky V Pouštích u Třeště je to bezva. K nejhezčím patří dva rybníky přímo u silnice. Horní rybník Stonařovský zrovna kvete žlutě a růžově. Žlutá barva patří neobvyklé masožravé rostlině, bublinatce jižní. Růžově kvete rdesno obojživelné. Dolní rybník Lovětínský skýtá zase nevšední pohled na hladinu pokrytou lekníny. Na své si přijdou také obdivovatelé vážek. Okolí rybníků se doslova hemží běžnými i vzácnějšími druhy šídel, šidélek, šídlatek nebo vážek. V okolí rostou borůvky a zdá se, že i houby. A hlavně tam mají 36 pytlů stínu!
31. července 2017

Tip na rychlovýlet - stráň ve Vladislavi


Jedna z našich lokalit je úplně skvělá na výlet s parametry vlak - málo kroků - krásná příroda - hotovo. Lze libovolně nastavovat přidáváním počtu kroků. Stráň, o které mluvím, se nachází celých 72 m od vlakové zastávky Vladislav zastávka. Jedná se o step s vykukující skalkou o délce asi 200 m. Rozhodně si nezapoměňte síky, protože bude co chytat. Tuto neděli jsme napočítali během 20 minut 22 druhů motýlů a v kusech stovky, to nešlo spočítat. Klidně si je zkuste chytit, ale nechejte je tam, a máme co počítat příští rok a máme pro koho tuto krásnou stráň udržovat. Pokračování

27. července 2017

Beruščí


Vidíte je?! Slunéčko východní (Harmonia axyridis). Kdo by řekl, že obě jsou jeden druh jen jiná barevná forma? Jakpak to asi probíhalo? Tuhle berušku z východní Asie jsme si v Evropě uměle vysadili, aby nám pomohla bojovat se škůdci. "Ahoj sluníčko, jsi velmi šikovné, chtělo bys bydlet v Evropě u moře na polích, kde máme hromady mšic? Hm, skvělá nabídka. Jen si sbalím kufr a jedu." A protože je tahle beruška šikovná nejen na pojídání mšic ale i na množení, brzy jí došla stejná trička a musela začít potomky oblékat do různých triček. U nás jsme ji poprvé potkali v roce 2006, poslední dobou je spíš problém se jí vyhnout. A jak ji poznáte, když má tolik převleků? Já podle "šikmých" očí ;-)

23. července 2017

V zahradách rozkvetly komule a lákají motýly

Suché a teplé počasí, pokosené louky i zahrady, to všechno znamená pro hmyz závislý na kvetoucích rostlinách období nedostatku a hledání zdrojů nektaru. Pokud si na zahradu vysadíte keř komuli Davidovu (Buddleia Davidi), přilákáte si do své blízkosti motýly z širokého okolí. Tento keř původem z Číny láká svou vůní a nektarem motýly přímo neodolatelně. Pokud v této době postojíte u kvetoucí komule, budete odměněni přehlídkou motýlů. Pozorovat tak můžete několik druhů baboček, okáče luční, bělásky, perleovce nebo i vřetenušky. I když budete mít zahradu v centru města, motýlů se jistě dočkáte. Pokud máte to štěstí a vaše zahrada je poblíž lesa nebo luk, bude spektrum motýlů o to bohatší a můžete se dočkat i řady vzácných druhů.
20. července 2017

Naše chvilka slávy


Během posledního týdne se nám dvakrát podařilo zúčastnit se události hodné místa v Horáckých novinách. Nemůžeme se o takovou slávu nepodělit.


Nejprve jsme provedli po Salátově kopci u Zašovic paní novinářku Krausovou a 14.7. vyšel tento članek. Děkujeme za pěkný článek a zároveň tip na výlet.


No, a v pátek 14.7. jsme převzali poštolku zachráněnou z roztaveného asfaltu (více zde) a po ošetření ji slavnostně vypustili.

13. července 2017

Tip na výlet: Na pomezí tří krajů


Těsně za hranicí Kraje Vysočina (50 km JZ od Třebíče) se nachází obec Lubnice. Po cestě nejde zabloudit, u Želatavy najedete na říčku Želetavku a pojedete po proudu až do Lubnice. Právě Želetavka určuje ráz zdejší krajiny. Jejím dílem jsou hluboká údolí lemovaná skalními věžemi, rozlehlé louky podél toku nebo prudká úbočí. V okolí Lubnice se z poměrně jasně jižně orientované dívčiny stává neklidná mladice, která se klikatí a stačí k západu. Těsně před vesnicí Lubnice vytvořila nivu a na ni navazující stráň. A na tu vás právě zveme.

Pokračování ...


4. července 2017

Prodej jehňat


Naše březnová jehňata už odrostla dětským plenkám a mají na čase vydat se do světa. Posíláme je na cesty po jednom i hromadně za 1200 Kč za kus. Velikostně akorát na pěknou letní grilovačku, poslouží i jako šikovná sekačka na zahradu. Kontakt na tel. 721 321 281.30. června 2017

Údolí Oslavy stále překvapuje


Pro entomologa je návštěva údolí řeky Oslavy pod Náměští nad Oslavou vždy velkým svátkem. Tentokrát potěšilo nevšedním zážitkem v podobě nálezu nejvzácnější z našich světlušek, světlušky krátkokřídlé (Phosphaenus hemipterus). Nález samice na cestě poblíž Vlčího kopce je zřejmě prvním nálezem tohoto vzácného a tajemného brouka z oblasti Vysočiny. Tyto světlušky u nás žijí vzácně v zachovalých lesích na Moravě a ve východních Čechách. O jejich životě se stále mnoho neví a většina nálezů je náhodná. I když svým zjevem běžného milovníka přírody tento podivný brouk nepotěší, srdce entomologa při každém setkání s ním zaplesá.29. června 2017

Všichni mají spoustu práce, suší seno, zalévají zahrádky, ptáci krmí mlaďata. Jen někdo u Mastníka má fůru času a baví se tím, že zřejmě střílí po dravcích.

Pokračování.

27. června 2017

V Opatově na Stráních se to hemží brouky


Sečeme Stráně a dneska jsme tam během chvíle našli asi 30 druhů brouků. Úplně mávali tykadlama a volali, a je najdem. Pěkný je nález klikoroha Liparus coronatus: nelétavý druh zachovalých suchých luk a pastvin. Jeho larvy žijou na mrkvích, tady asi na bedrníku obecném. Hojně zde posedává kozlíček Agapanthia intermedia, který žije ve stoncích chrastvavce. Pestrá jsou na okrajích a kolem cesty ruderální společenstva, tam to žilo nejvíc, na pelyňku Baris artemisiae, na květech stehnáč Oedemera podagrariae a běžné druhy tesaříků z okolního smrkového lesa.

23. června 2017

Nová lokalita šidélka huňatého na Vysočině


Dnes se nám při práci na jedné z našich lokalit podařilo u Krasonic objevit nové místo výskytu vzácného teplomilného šidélka huňatého (Coenagrion scitulum). Tento druh se v naší fauně objevil teprve nedávno a v posledních letech se z jižní Moravy pomalu šíří i na Vysočinu. Výskyt u Krasonic na Kyprově rybníku v údolí Želetavky je teprve druhým nálezem tohoto druhu na Jihlavsku.

19. června 2017

Víkend nešikovných ukálků


Tento víkend jsme byli zavoláni k záchraně dvou zraněných šplhavců. V sobotu přivezla paní z Třebíče mladou žlunu potrhanou od kočky. A v neděli jsme jeli pro strakapouda, který narazil do okna chaty. V krabici se schovávalo čerstvě vyvedené mládě. Okolo volal rodič, takže jsme strakapouďátko nechali doma. Snad na něm první nevydařená hodina létání nezanechá žádné následky. Žluna se má k světu: jí, rána je zaschlá. Snad ji budeme moct brzo vypustit.


21.6. 2017 Bohužel, jsme ji vypustili do ptačího nebe, rány byly hluboké a sil málo.

17. června 2017

Ve čtvrtek (15.6.) jsme provedli po Salátově kopci otevřenou třídu Otevřmysl z Třebíče. Děti byly zvídavé, jak se patří, a odnesly si spoustu nových informací o kytičkách, motýlech a ostatních obyvatelích Salátova kopce. Počasí vyšlo skvěle, takže mimo zlobivých ovcí a jehňat viděli až domů do Třebíče. Věříme, že se jim na kopci líbilo a přivedou sem svoje rodiče, aby jim tu nádheru taky ukázaly.15. června 2017

Přijeďte na kurz pěnic


Na naší domovské pastvině v údolí Radonínského potoka poletují všechny pěnice žijící v České republice. Pěkně nám prozpěvují k práci.


pěnice černohlavápěnice hnědokřídlápěnice pokřovnípěnice vlašská


A poslední zpěvanku - pěnici slavíkovou jsme naposlouchali v pátek.

10. června 2017

Brigáda pravěkých ještěrů na Jalovci


V sobotu (10.6.) nám pomohla skupina dobrovolníků z Hnutí Brontosaurus vyhrabat posečenou trávu na PP Jalovec. Nezalekli se ani vydatného ranního deště a s mokrou trávou se poprali se ctí. Děkujeme za pomoc, hořečkům i ovečkám se bude i díky vám dařit lépe.

8. června 2017

Pěkný domov soumračníka skořicového se rozrůstá


Dnes jsme na naší lokalitě ve Vladislavi nad tratí pozorovali asi 5 jedinců soumračníka skořicového (Spialia sertorius). Jedná se o největší počet od počátku naší péče o tento kousek stepi. Podařilo se rozšířit mu bydlení tím, že jsme na bývalou skládku zeminy navršili pokosenou trávu ze stepi. Na původní hlušině se vysemenil krvavec menší, což je právě živná rostlina housenky soumračníka. Místo škaredě zarostlé plochy tak vzniká pokračování stepi se spoustou pěkných kytiček, motýlů a dalších obyvatel.

5. června 2017

Konečně se podařilo objevit v Radoníně mizející druh - kopřivu žahavku. Tahle kdysi běžná rostlina dvorků a návsí z přírody na Vysočině rychle mizí. Po několika letech hledání se dnes podařilo najít jednu rostlinu na hromadě hlíny u naší základny v Radoníně.

Vyrobilo Vergilio
tel. 564 034 582, 721 321 281