Archiv zpráv


23. července 2017

V zahradách rozkvetly komule a lákají motýly

Suché a teplé počasí, pokosené louky i zahrady, to všechno znamená pro hmyz závislý na kvetoucích rostlinách období nedostatku a hledání zdrojů nektaru. Pokud si na zahradu vysadíte keř komuli Davidovu (Buddleia Davidi), přilákáte si do své blízkosti motýly z širokého okolí. Tento keř původem z Číny láká svou vůní a nektarem motýly přímo neodolatelně. Pokud v této době postojíte u kvetoucí komule, budete odměněni přehlídkou motýlů. Pozorovat tak můžete několik druhů baboček, okáče luční, bělásky, perleovce nebo i vřetenušky. I když budete mít zahradu v centru města, motýlů se jistě dočkáte. Pokud máte to štěstí a vaše zahrada je poblíž lesa nebo luk, bude spektrum motýlů o to bohatší a můžete se dočkat i řady vzácných druhů.
20. července 2017

Naše chvilka slávy


Během posledního týdne se nám dvakrát podařilo zúčastnit se události hodné místa v Horáckých novinách. Nemůžeme se o takovou slávu nepodělit.


Nejprve jsme provedli po Salátově kopci u Zašovic paní novinářku Krausovou a 14.7. vyšel tento članek. Děkujeme za pěkný článek a zároveň tip na výlet.


No, a v pátek 14.7. jsme převzali poštolku zachráněnou z roztaveného asfaltu (více zde) a po ošetření ji slavnostně vypustili.

13. července 2017

Tip na výlet: Na pomezí tří krajů


Těsně za hranicí Kraje Vysočina (50 km JZ od Třebíče) se nachází obec Lubnice. Po cestě nejde zabloudit, u Želatavy najedete na říčku Želetavku a pojedete po proudu až do Lubnice. Právě Želetavka určuje ráz zdejší krajiny. Jejím dílem jsou hluboká údolí lemovaná skalními věžemi, rozlehlé louky podél toku nebo prudká úbočí. V okolí Lubnice se z poměrně jasně jižně orientované dívčiny stává neklidná mladice, která se klikatí a stačí k západu. Těsně před vesnicí Lubnice vytvořila nivu a na ni navazující stráň. A na tu vás právě zveme.

Pokračování ...


4. července 2017

Prodej jehňat


Naše březnová jehňata už odrostla dětským plenkám a mají na čase vydat se do světa. Posíláme je na cesty po jednom i hromadně za 1200 Kč za kus. Velikostně akorát na pěknou letní grilovačku, poslouží i jako šikovná sekačka na zahradu. Kontakt na tel. 721 321 281.30. června 2017

Údolí Oslavy stále překvapuje


Pro entomologa je návštěva údolí řeky Oslavy pod Náměští nad Oslavou vždy velkým svátkem. Tentokrát potěšilo nevšedním zážitkem v podobě nálezu nejvzácnější z našich světlušek, světlušky krátkokřídlé (Phosphaenus hemipterus). Nález samice na cestě poblíž Vlčího kopce je zřejmě prvním nálezem tohoto vzácného a tajemného brouka z oblasti Vysočiny. Tyto světlušky u nás žijí vzácně v zachovalých lesích na Moravě a ve východních Čechách. O jejich životě se stále mnoho neví a většina nálezů je náhodná. I když svým zjevem běžného milovníka přírody tento podivný brouk nepotěší, srdce entomologa při každém setkání s ním zaplesá.29. června 2017

Všichni mají spoustu práce, suší seno, zalévají zahrádky, ptáci krmí mlaďata. Jen někdo u Mastníka má fůru času a baví se tím, že zřejmě střílí po dravcích.

Pokračování.

27. června 2017

V Opatově na Stráních se to hemží brouky


Sečeme Stráně a dneska jsme tam během chvíle našli asi 30 druhů brouků. Úplně mávali tykadlama a volali, a je najdem. Pěkný je nález klikoroha Liparus coronatus: nelétavý druh zachovalých suchých luk a pastvin. Jeho larvy žijou na mrkvích, tady asi na bedrníku obecném. Hojně zde posedává kozlíček Agapanthia intermedia, který žije ve stoncích chrastvavce. Pestrá jsou na okrajích a kolem cesty ruderální společenstva, tam to žilo nejvíc, na pelyňku Baris artemisiae, na květech stehnáč Oedemera podagrariae a běžné druhy tesaříků z okolního smrkového lesa.

23. června 2017

Nová lokalita šidélka huňatého na Vysočině


Dnes se nám při práci na jedné z našich lokalit podařilo u Krasonic objevit nové místo výskytu vzácného teplomilného šidélka huňatého (Coenagrion scitulum). Tento druh se v naší fauně objevil teprve nedávno a v posledních letech se z jižní Moravy pomalu šíří i na Vysočinu. Výskyt u Krasonic na Kyprově rybníku v údolí Želetavky je teprve druhým nálezem tohoto druhu na Jihlavsku.

19. června 2017

Víkend nešikovných ukálků


Tento víkend jsme byli zavoláni k záchraně dvou zraněných šplhavců. V sobotu přivezla paní z Třebíče mladou žlunu potrhanou od kočky. A v neděli jsme jeli pro strakapouda, který narazil do okna chaty. V krabici se schovávalo čerstvě vyvedené mládě. Okolo volal rodič, takže jsme strakapouďátko nechali doma. Snad na něm první nevydařená hodina létání nezanechá žádné následky. Žluna se má k světu: jí, rána je zaschlá. Snad ji budeme moct brzo vypustit.


21.6. 2017 Bohužel, jsme ji vypustili do ptačího nebe, rány byly hluboké a sil málo.

17. června 2017

Ve čtvrtek (15.6.) jsme provedli po Salátově kopci otevřenou třídu Otevřmysl z Třebíče. Děti byly zvídavé, jak se patří, a odnesly si spoustu nových informací o kytičkách, motýlech a ostatních obyvatelích Salátova kopce. Počasí vyšlo skvěle, takže mimo zlobivých ovcí a jehňat viděli až domů do Třebíče. Věříme, že se jim na kopci líbilo a přivedou sem svoje rodiče, aby jim tu nádheru taky ukázaly.15. června 2017

Přijeďte na kurz pěnic


Na naší domovské pastvině v údolí Radonínského potoka poletují všechny pěnice žijící v České republice. Pěkně nám prozpěvují k práci.


pěnice černohlavápěnice hnědokřídlápěnice pokřovnípěnice vlašská


A poslední zpěvanku - pěnici slavíkovou jsme naposlouchali v pátek.

10. června 2017

Brigáda pravěkých ještěrů na Jalovci


V sobotu (10.6.) nám pomohla skupina dobrovolníků z Hnutí Brontosaurus vyhrabat posečenou trávu na PP Jalovec. Nezalekli se ani vydatného ranního deště a s mokrou trávou se poprali se ctí. Děkujeme za pomoc, hořečkům i ovečkám se bude i díky vám dařit lépe.

8. června 2017

Pěkný domov soumračníka skořicového se rozrůstá


Dnes jsme na naší lokalitě ve Vladislavi nad tratí pozorovali asi 5 jedinců soumračníka skořicového (Spialia sertorius). Jedná se o největší počet od počátku naší péče o tento kousek stepi. Podařilo se rozšířit mu bydlení tím, že jsme na bývalou skládku zeminy navršili pokosenou trávu ze stepi. Na původní hlušině se vysemenil krvavec menší, což je právě živná rostlina housenky soumračníka. Místo škaredě zarostlé plochy tak vzniká pokračování stepi se spoustou pěkných kytiček, motýlů a dalších obyvatel.

5. června 2017

Konečně se podařilo objevit v Radoníně mizející druh - kopřivu žahavku. Tahle kdysi běžná rostlina dvorků a návsí z přírody na Vysočině rychle mizí. Po několika letech hledání se dnes podařilo najít jednu rostlinu na hromadě hlíny u naší základny v Radoníně.

Vyrobilo Vergilio
tel. 564 034 582, 721 321 281