Plemeno Cigája


naše první

Chovem ovcí se zabýváme od roku 2009, kdy jsme zakoupili 9 kusů bahnic plemene Cigája. Toto plemeno pochází z Balkánského poloostrova a patří k nejstarším kulturním plemenům, pro užitek dává maso, mléko i vlnu. Plemeno je vhodné pro košárování (umísťování zvířat především ovcí do vymezeného prostoru tzv.košáru za účelem vyhnojování horských pastvin), je velmi odolné vůči nepříznivým klimatickým podmínkám, hodí se zejména do horských oblastí. Jsou to velmi temperamentní zvířata, zvyklá putovat krajem, což při našem spásání lokalit dobře využijeme. Přesuny do 10-15 km zvládají ovce s lehkostí jim vlastní, ovšem udržet je v jakékoli ohradě bývá někdy problém. Živá hmotnost bahnic je 45-50 kg, beranů 60-75 kg.

Plemeno Zwartbles


černá s lysinou

V roce 2011 jsme se dostali k dalšímu plemeni holandského původu - Zwartbles neboli "černý s lysinou". Jedná se o plemeno s kombinovanou užitkovostí. Základní zbarvení rouna je tmavě hnědé s bílou lysinou na hlavě. Bahnice v dospělosti dosahují živé hmotnosti 60-70 kg, berani 110 - 120 kg. Bahnice mají vynikající mateřské vlastnosti a lehké porody. Obě pohlaví jsou bezrohá a klidného temperamentu.V současnosti máme ve stádu 121 ks bahnic a jehnic, z čehož je cca 30 ks plemeno Zwartbles. O pořádek a plemenitbu se ve stádu starají tři plemenní berani, s nimiž neradno si zahrávat.

Běh života


jehně na pastvě

Letní krmení obstará ovcím pastva s mnohdy velmi pestrou až vzácnou bylinnou skladbou a v zimě ve stáji v Radoníně mají totéž v suchém stavu. Na přilepšenou dostávají ovce oves a okopaniny. Jinak život tráví od dubna do pozdního podzimu na pastvě na chráněných i nechráněných územích kraje Vysočina, Jihočeského a Jihomoravského kraje (nejvzdálenější lokality jsou 50 km od Radonína), poté jsou ovce převezeny do domovské stáje v Radoníně. V únoru a březnu probíhá bahnění (míváme okolo stovky jehňat), v dubnu stříhání a tak pořád dokola. Dvěma nejstarším ovcím je 12 let. Některá výjimečná zvířata mají dokonce svá jména, takže u nás najdete Lotu, Kozu, Sněhurku, Bedřicha, Štefana či Huberténa....